Kuriozitete
 
 
 
Kuriozitete
 

Ja çfarë ndodh në tru kur shkruani me dikë në celular

Dërgimi i mesazheve me celular të mençur mund të ndryshojë ritmin e valëve të trurit, thuhet sipas një studimi të publikuar në ‘Epilepsy & Behavior’. Njerëzit janë duke komunikuar në vazhdimësi përmes mes...
 
Kuriozitete
 

Nëse fjalëkalimi juaj është një nga këto, ndryshojeni

Mark Zuckerberg ra pre e mashtrimeve të hakerave këtë javë, pasi mesazhet e tyre u shfaqën në disa prej llogarive sociale të themeluesit të Facebook. Ata arritën të hynin në Twitter-in dhe Pinterestin e Zuckerberg pa...
Tvseriale.Ch Youvid.ch Ejashiko.Ch Dailyvid.Net Serialeshqip.Com AlbaLove.Ch Alba-chat.Ch Albachat.Li

 
Kuriozitete
 

Sa duhanpirës ka në Maqedoni

Në Maqedoni ka rreth 700000 qytetarë të cilët janë të regjistruar si duhanpirës, të cilët në nivel vjetor harxhojnë 11 ton cigare, ose 5.5 kg duhan për kokë banori, transmeton Telegrafi Maqedoni. Sipas disa kalkuli...
 
Kuriozitete
 

Imazhet e para 3D të piramidave [video]

Çfarë ka në të vërtetë brenda një piramide? Imazhet e para 3D të krijuara duke përdorur grimcat kozmike tregojnë tunelet e fshehta brenda strukturave misterioze. PIramidat e Egjiptit i kanë mbajtur sekretet e tyre p...
 
Kuriozitete
 

Sa dëmtoheni nga valët Wi – Fi

Zhvillimi i teknologjisë ka bërë që pajisjet e ndryshme teknologjike të bëhen pjesë e përditshmërisë sonë. Kudo që shkoni sot, keni internet. Pra, prezenca e valëve Wi-Fi në jetën tonë të përditshme është m...

 
Kuriozitete
 

Përse Venezuela e shpalli edhe të premten ditë pushimi?

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, ka projektuar që çdo e premte në muajin prill dhe maj të mos jetë një ditë pune, por një ditë pushimi. Kjo është një përpjekje për të kursyer elektricitetin prej një tha...
reklama juaj ketu 16
 
 
Kuriozitete
 

Turqi, zbulohet një qytet historik nëntokësor në Nevşehir

Zbulimet e para kanë nxjerrë në sipërfaqe një kishë ortodokse e cila sipas të gjitha gjasave është ndërtuar në shekullin e pestë dhe në të mund të shihen afresket unikale. Gjatë realizimit të projektit për res...

 
Kuriozitete
 

Çfarë po fsheh Google në shkretëtirat e Meksikës? (Foto)

Sipas raporteve zyrtare, Google ka fituar një licencë dy-vjeçare për të instaluar dhe testuar një radio transmetues në Spaceport, në mënyrë që të testojë teknologjinë e valëve milimetrike, të cilën po tenton ta...
 
Kuriozitete
 

Enigma, kush ja mori Shqipërisë 4 ton ar në vitin 1990?

Jo pak, por 4 ton ar me 5 dërgesa avionësh janë larguar nga Shqipëria në vitin 1990, pak muaj para se të binte qeveria e Adil Çarçanit dhe komunizmi. “News24” publikon për herë të parë dokumentet origjinale të ...
 
Kuriozitete
 

Ajri i ndotur, çdo vit 5.5 milionë njerëz vdesin para kohe

Sipas një studimi nga “Global Burden of Disease Project”, më shumë se 5.5 milionë njerëz në të gjithë botën vdesin para kohe çdo vit për shkak të ajrit të ndotur. Numri më i lartë i vdekjeve është në vende...